Комунальний заклад "Центр культури та дозвілля Чопської міської територіальної громади Ужгородського району Закарпатської області"
Чопської міської територіальної громади

звіт директора

24 лютого вся країна здригнулась від моторошної звістки та зривів ракет про те що почалася повно масштабна війна. Увесь люд біг у паніці рятуючи своїх рідних не взявши з собою нічого окрім документів, машинами, автобусами, добирались по декілька днів стоячи у потягах набитих битком діти , жінки та старенькі під свист ракет та градів рятували свої життя виїжджаючи на західну Україну у пошуках прихистку, а чоловіки узявши зброю поспішили боронити нашу державу, захищати свій дім.

Працівники Центру культури та дозвілля з філіями  дуже швидко відреагували  на стан подій і переобладнав заклад для прийому людей. Облаштовувати кімнати не зважаючи на втому та біль у серцях. Працювали всі працівники будинків культури, староста сіл, Волонтери, працівники шкіл та садочків. Люди зносили до закладів  все що мали і все що могли, матраци, ковдри, посуд, консервації, продукти, побутову техніку, їжу. Були встановлені графіки цілодобового чергування. З 1 березня до червня в деяких наших закладах  були розміщені  військовозобов’язані ТрО зі всієї України . Під час проживання людей в наших установах працівники  старалися трохи  повеселити діточок різними іграми на дворі, провели майстер-клас « Писанка в стилі Декупаж», виставку робіт   «Писанковий сад», встановили пасхальну фото зону. Завдяки волонтерам діткам на територіях СБК-філій був привезений ігровий майданчик де вони могли цілий день безкоштовно лазити по лабіринтах, гратися з кульками і ласувати солодкою ватою.

Упродовж 2022 року працівники культури старалися  втілювати в життя  проєкти щодо організації дозвілля жителів міста, особливо молоді, проведення культурно-розважальних заходів, релігійних та державних свят у яких брали участь такі колективи: хореографічний гурток, гурток «Художня різьба по дереву», народний клуб східного танцю «Наргіс», народний ансамбль сучасного танцю «Арабеск»,народний вокальний ансамбль «Стражанка», народний танцювальний колектив «Ритм», театральна студія  «Крила», вокальні ансамблі студії «Феєрверк»: «Талісман», «Асорті», «Чупа чупс», вокальний ансамбль «Мелодія», хореографічний гурток народного  танцю «Юніор» та  «Сікра», театральна студія , вокальні ансамблі студії «Тісавіраг», «Розмарінг» та солісти.

Багато цікавого проходило  на сценах усіх закладів культури Чопської ТГ та за межами громади, вся  інформація подана на веб-сайтах управління освіти, культури, молоді і спорту Чопської міської ради http://chop-rada.gov.ua/archives/8681, КЗ «Центр культури та дозвілля Чопської МТГ» http://culture-chop.osv.org.ua  , у фотовідеозвітах, у сценарному матеріалі та на сторінках соціальних мереж Інтернету.

На базі Центру культури та дозвілля  з філіями вдало функціонує 38 гуртків, у тому числі і любительських  об’єднать та клубів за інтересами. У 43 групах задіяні 346 учасників віком від 6 до 75 років.

 Є в наявності репертуарні посібники, збірки методичних рекомендацій з художньої вишивки, хореографічного та вокально-хорового  мистецтва. Центр культури та дозвілля поповнюється щоквартальним вісником «Культурологічні джерела».

У закладі надається методична та консультативна допомога у формі хореографічних та вокальних майстер-класів для керівників гуртків                      ЗОШ І-ІІІ ст. студентів-практикантів Ужгородського інституту культури та мистецтв та всіх бажаючих. Надаються послуги з надання початкової мистецької освіти у формі гурткової роботи. Проводиться робота над створенням умов для збереження та розвитку традиційного народного мистецтва, угорського мистецтва  і народних художніх промислів всіх національних меншин, які проживають на території громади. Організовуються постійні культурно-мистецькі акції для виступів колективів художньої самодіяльності (участь у конкурсах, фестивалях, звітні та тематичні концерти), виставки майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

З метою виховання патріотизму, усвідомлення належності особистості до свого народу, нації, України в установі та за її межами  було проведено ряд заходів, а саме: до дня Соборності України «Соборна мати Україна - одна на всіх, як оберіг», концерт до Дня Конституції України ««Ми заквітчаємо тебе, Україно, любов’ю!», до Дня Державного Прапору України «Державний Прапор – святиня народу», концерт  до Дня незалежності України «До України серцем прихилюсь», до Дня захисника Вітчизни  «Тобі ми вірні, нене -Україно». Традиційно  проводяться благодійні акції для жителів міста разом з громадською організацією «Місто життя». Майже на всіх заходах були організовані виставки-продажі виробів декоративно-ужиткового мистецтва та збір коштів для потреб ЗСУ та військовослужбовців ТрО.

         В установі діє художня рада, на засіданнях якої обговорюються плани організацій та проведення культурно-масових заходів, виставок декоративно-ужиткового мистецтва, участі колективів у фестивалях та конкурсах, які проходять в Закарпатській області та за межами.

Працівники КЗ «Центр культури і дозвілля» та керівники філій центру створюють сприятливі умови для  розвитку народної творчості; сприяють створенню позитивного іміджу клубних закладів у сільській місцевості; формують партнерські стосунки закладів культури з установами, громадськими організаціями; відроджують та популяризують народні традиції, звичаї, обряди; пропагують сучасні культурні надбання; співпрацюють з іншими закладами, творчими організаціями.

Пріоритетним напрямком діяльності КЗ «Центр культури і дозвілля» є культурно-освітня робота спрямована на національно-патріотичне виховання. Постійно проводяться фестивалі, огляди, конкурси аматорської народної творчості, виставки творів декоративно-прикладного мистецтва. З початку 2022 року було підготовлено та проведено 149 культурно-мистецьких та розважальних заходів,  в тому числі 34 концертів аматорських колективів, 15 виставок декоративно-прикладного мистецтва. 

 

Незважаючи на карантинні обмеження, у цьому році наші колективи брали участь  у таких заходах за межами міста:

- Дні Угорської культури (м.Берегово, січень)

- XXXІ фестиваль угорського народного мистецтва (с.Дерцен, вересень)

- фестиваль угорського народного мистецтва м.Шаторальяуйхей, м.Захонь (Угоршина),

- Дні Угорської культури м.Клуж-Напока (Румунія)

- Міжнародний мистецький он-лайн конкурс «Панорама арт» (м.Ужгород, жовтень- листопад).

Міжнародний  мистецький фестиваль «Лине пісня чарівна»(м.Дніпро,   листопад.)

 

Багато людей думають, що працівники культури просто розважаються . Частина з цього правда, і полягає в тому, що кожен, хто працює в цій справі, робить це  з серцем, душею і намагається перетворити сіре повсякденне життя в веселощі. Але для досягнення нашої мети нам потрібні всі наші сили і досвід.

         Кожен народ (спільнота) має свою маленьку культурну історію, яка робить його особливим.  Культурні досягнення та традиції – це наш скарб, наша гордість, наше минуле та майбутнє. Наше завдання – знайти,вивчити ці звички і передати їх підростаючому поколінню. Іноді нам вдається створювати нові звички, які  і стають традицією. Але без комплексних реформ на усіх рівнях стражденна українська культура може зникнути як явище. Проте ніхто не опускає руки. Нехай ця праця буде недаремною, корисною та потрібною, успіхи – вагомими та переконливими!

Сподіваємося, що в 2023 році нас чекатиме Перемогу в Україні і мирне небо,  більше позитивних вражень та можливостей для зустрічей в стінах усіма нами улюбленого закладу.

 

 

Директор                                                                        Верона СЕНТИПАЛ